Nabeul

Nabeul je tuniské město, které leží na východním pobřeží jižně od hlavního města Tunisu. V současné době má toto tuniské město okolo 56 000 obyvatel. Nabeul je rovněž správním střediskem poloostrova Cap Bon.

Původní punské město zničili kdysi dávno Římané. Pak to ovšem byli opět Římané, konkrétně velký Julius Caesar, který založil se svými staviteli zdejší malou kolonii. Pozůstatky po téhle kolonii se podařilo roku 1964 během stavby prvního hotelu ve městě objevit. Pro rozmach města však sehrál rozhodující úlohu příchod Arabů a vliv islámu.

Současná podoba města

Dnes je však Nabeul především místem, kam jezdí tisíce turistů z celého světa. Většina turistů jezdí do Nabeulu v pátek, aby na vlastní oči viděli velmi rušný týdenní trh, který v minulosti býval velbloudím trhem. Dnes už na trhu žádné velbloudy neuvidíte, za to zde seženete prakticky cokoliv, od koření, keramiku až po bavlněné šátky a vodní dýmky.

Za průzkum stojí určitě medína, která je v každém tuniském městě hodna pozornosti. Nejinak tomu je i v Nabeulu. Tamní medína je docela rozlehlá, takže při procházce si užijete spousty uliček, brán a průchodů. V medíně najdete hlavně obchody a obchůdky s keramikou. Nabeul je totiž město s bohatou hrnčířskou tradicí.  Největší rozkvět keramiky zde byl ve středověku. Za vlády Fatímovců v desátém století došlo k rozkvětu figurativních vzorů a tuniská keramika byla tehdy velice žádaným zbožím v Andalusii a Sicílii. I dnes si můžete z Nabeulu odvézt cenný suvenýr v podobě nějaké vázy nebo džbánu s typickými místními vzory. Nabeulská keramika se vyznačuje směsicí různých barev, mezi nimiž převládají zejména modré a zelené odstíny.

Pro milovníky islámských památek je v Nabeulu Velká mešita, která představuje klasický příklad sakrální islámské architektury. Mešita má nádvoří a velmi rozlehlou modlitební síň, která je umně vyzdobena keramickým obkladem a velkými křišťálovými lustry.

Nabeul se může taktéž pyšnit zajímavou archeologickou lokalitou Neapolis, která uchovává stopy po starořímském městě. Tato lokalita leží na okraji města poblíž hotelu Neapolis.

Zajímavosti v okolí

Nedaleko od Nabeulu směrem na sever se krčí malá, ale přesto malebná a krásná vesnice Korba. Korba má přezdívku „červená vesnice“, neboť se zde ve velkém pěstují rajčata, jahody a papriky. Pokud Krbu navštívíte, určitě si kupte místní domácí harisu, což je jemně pálivá tuniská omáčka.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist