Monastir

Monastir je pobřežní tuniské město, které leží asi 162 kilometrů jižně od hlavního města Tunisu. V současné době má toto tuniské město okolo 71 000 obyvatel.

Dějiny města se vážou až k Féničanům, kteří zde založili přístav. Později zde rovněž rozložil vojenský tábor před bitvou u Thapsu Julius Caesar. Z moderních dějin je potřeba zmínit, že Monastir je rodištěm prvního tuniského prezidenta Habíba Búrgíby, který se zde narodil v roce 1903. Prezident Habíba Búrgíba byl v Monastíru taktéž na místním hřbitově v roce 2000 pochován.

Současnost města

V současné době je Monastir zejména vyhledávaným turistickým letoviskem. Nepřehlédnutelnou stavbou v Monastiru je především ribát. Ribát je obrovský opevněný klášter, který sloužil zejména jako ochranný hrad proti vojenským nájezdům z Evropy či místním berberským kmenům.  Ribát v Monastiru patří vůbec k nezachovalejším ribátům na celém území Tuniska. Monastirský ribát je natolik pěkný a zachovalý, že několikrát posloužil jako kulisa k mnohým historickým filmům. Točily se zde scény ze Zeffirelliho filmu Ježíš Nazaretský nebo z filmu Život Briana od společnosti Monty Python.

Další významné budovy v Monastiru nějak souvisejí s prvním tuniským prezidentem Habíbem Búrgíbou, který je po celé zemi velice uznáván. Severně od ribátu je mramorové mauzoleum se zlacenou kupolí, kde spočívají ostatky prvního tuniského státníka i jeho rodiny. Kolem mauzolea majestátně stojí dva štíhlé minarety. Pokud už u mauzolea budete, tak navštivte místní hřbitov, který je hned za mauzoleem. Na hřbitově jsou hroby marabutů a významných duchovních mistrů.

Jako v každém tuniském městě, tak i v Monastiru najdete mešity. Největší mešitou ve městě je Velká mešita, která byla postavena již v 9. století a nachází se hned vedle ribátu.

Nedaleko od města jsou samozřejmě také místní pláže a hlavní turistický komplex. Pláže jsou dostatečně široké a relativně dobře udržované. Celá turistická zóna čitá něco kolem 9000 hotelových lůžek, takže Monastir žije v létě výhradně z turistického ruchu.

Ubytování a hotely

Možností ubytování je v Monastiru mnoho. Určitě si najdete právě to podle svých představ. Pokud potřebujete pomoc s výběrem hotelu, tak na webu Hotelove.cz vám rádi pomohou.

Zajímavosti v okolí

Asi 15 kilometrů od Monastiru je místo zvané Lamta. V dávné minulosti se zde nacházela římské kolonie Leptis Minor. Již v téhle době bylo toto místo pověstné a známě svými nádhernými olivovými háji. Za pozornost zde rovněž stojí rybí omáčka zvaná garum.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist