Mahdia

Mahdia je středně velké tuniské město, které leží na východním pobřeží jižně od hlavního města Tunisu. V současné době má toto přímořské město okolo 45 000 obyvatel.

Výstavba města začala už v roce 916 našeho letopočtu. Zakladatel města je fatimovský chalífa Ubajdalláh, který se také nazýval el-Mahdí, což česky znamená spasitel. Název města je tedy odvozen do přezdívky tohoto oblíbeného a charismatického chalífy.


Současnost města

V současné době je město významným tuniským přístavem a řadí se k nejpěknějším městům sympatického Tuniska.

Na každém rohu na vás dýchá středověká a přímořská atmosféra. Za pozornost stojí především středověká medína a dvě velké mešity. První mešita se jmenuje Velká mešita, druhá pak mešita Mustafy Hamzy. Velká mešita pochází z roku 921. Z původní stavby se však mnoho nezachovalo, současný vzhled vděční velkým přestavbám z šedesátých a sedmdesátých let 20. století. Nejkrásnějším prvkem mešity je monumentální vstupní brána. Mešita Mustafy Hamzy byla postavena v osmanském duchu a má taktéž štíhlý osmiboký minaret. Výzdoba mešita je velmi prostá, v podstatě jedinou výzdobou jsou kaligrafické nápisy na stěnách mešity.

Pro turisty je přístupné Městské muzeum, kde jsou nádherné punské, římské a křesťanské skulptury a sochy. Dále se zde můžete obdivovat mozaikám z El-Djemu nebo krásným kolekcím parfémů. Za pozornost rovněž stojí prohlídka místních krojů a olejové lampy.

Hlavní tepna Mahdie se jmenuje Rue Obeid Allah el-Mahdi. Na této ulici najdete většinu obchodů a restaurací. Většina krámků nabízí orientální koberce a kožené zboží. Z této rušné a pulsující ulice se pak větví menší boční uličky, kde jsou zajímavé dílny tkalců. Zde se pod rukama šikovných tkalců rodí překrásné hedvábné látky na slavnostní či svatební oděvy. Tkaní hedvábí má zde tradici již od 19. století. Prvními tkalci byli židovští emigranti ze sousední Libye.

Zajímavosti v okolí

Hned za hradbami města je starý fátimovský přístav a muslimský hřbitov ze 16. století. V nejbližším okolí Mahdie je pak městečko Ksour Essaf, které je od Mahdie vzdálené 11 kilometrů. Toto městečko je proslulé svými textiliemi. Navštívit zde také můžete hrobku Sídí Alího Mahdžúba z 18. století. Kupoli této malé svatyně zdobí pěkné žlábkované terakotové ornamenty.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist