Bizerte

Bizerte je velké přístavní město na samém severu Tuniska. Trvale zde žije 230 879 obyvatel. Město je zajímavé tím, že se vlastně jedná o nejseverněji město Afrického kontinentu. Nedaleko od města se nachází i Bílý mys (Ra’s al Abyad), což je nejsevernější bod Afriky. Tomu odpovídá i charakter města, který je v mnoha ohledech hodně evropský. Evropskou kulturu sem vtiskli hlavně Francouzi, kteří měli po nějakou dobu Tunisko jako svojí kolonii.

Historie města

Bizerte má velmi bohatou historii, která sahá až do roku 1000 př.n.l. Město bylo pravděpodobně založeno Fénickými obchodníky. Z počátku se jednalo jen o malý přístav, který byl pod vlivem mocného Kartága. Po jeho porážce v bitvě Agathocles během Punských válek bylo město vzápětí obsazeno Římany.

Dále v běhu dějin si město podmanili ještě Arabové roku 647. Ve středověku pak vojska Svaté říše římské a císaře Karla V. v roce 1535, a nakonec ještě Turci v roce 1574. Ještě později se město stalo základnou pirátů, kteří bojovali proti Francouzům a Benátčanům.

Poslední významná historická kapitola města započala roku 1880, kdy Tunisko okupovala Francie. A z Bizerte učinila velký námořní přístav a strategickou vojenskou základnu.

Dnešní podoba města

Zásluhou Francouzů je Bizerte opravdu velmi evropské město. Centrum tvoří široké bulváry uspořádané do bloků. Uprostřed je hlavní náměstí Foch, kolem kterého jsou soustředěny veškeré budovy. Směrem na východ pak z náměstí vede jediný most na druhou stranu kanálu, který slouží zároveň jako městský přístav.

Bizerte má i svojí starou část se spletitými uličkami a se starým přístavem, který ale slouží jen malým rybářským a osobním lodím. Tato část se nachází směrem na sever hned za novou koloniální částí města. Ještě dál na sever se pak rozkládají rozsáhlé obytné čtvrti.

Zajímavosti v okolí

Za zmínku stojí především jezero Bizerte a o něco vzdálenější jezero Ishkel. První z jmenovaných jezer je propojeno s městem přístavním kanálem se zvedacím mostem.

Nejsevernější bod Afriky – Bílý mys se nachází asi 15 kilometrů na severozápad od města. Severně od mysu se nachází malý ostrov Cani s majákem.

Metropole Tunis se spoustou lákadel a památek je vzdálena jen něco kolem 60 kilometrů směrem na jih.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist